no comment …


21 Comments

  1. Не разбирам правилно. Защо съм мръсна от малцинства? Не прося.

  2. Наистина не разбирате — това, че сте от малцинство, не ви прави мръсна.

    А човекът от снимката не е мръсен, защото (евентуално) е от някакво малцинство (imho).

  3. Ник, щом се справяш с моите коментари, не би трябвало да се връзваш така.
    От снощи я гледам. И… не ми се вярва да не разбира, който трябва.

  4. Невероятна снимка, Ники!
    От коментар няма нужда, а размислите биха били по-шарени и от балоните отзад, които пуснахме вчера с надеждата посредствеността да “отплува” завинаги…

  5. ами трябваше да го кажа — за да няма после оправдания 😉

    пък и мариана нещо скучае — да и създам малко работа 😀

  6. Просто, за да наруша мъртвилото, което владее този блог през последните 56 часа.
    Гери!
    Не мислиш ли, че това с балоните е толкова символично, колкото и жест? При условие, че единственият инструмент за натиск на учените са тези балони, то те разполагат с нещо под налягане, но за съжаление това е просто въздух под налягане…
    🙂

  7. Не, не мисля.

    От друга страна, не бих подценявала така лаишки сгъстения въздух като оръжие.

  8. Би ли пояснила? Признавам, че съм неук по дадената тема и бих желал да разбера какво имаш предвид.

  9. Ха, че теб като дете не са ли те водили по разни събори?

  10. Свети Антоние, един бърз разказ за съборите ще е много полезен на по-младата аудитория. Та какво се въди там? Какво трябва да знаят гостуващите?
    Гост, въздух под налягане не беше ли метафора, а балоните не се ли пълнеха с хелий?

  11. Зори!
    Какво ли ти разбирам аз от балони и технологията за надуване?! Знам, че като се надишаш с хелий гласът ти става интересен и че хелият се използва при дълбоки гмуркания. Докато въздухът… ами той е друго нещо… него го дишаме, с него се зареждат въздушните пушки, той е ударната вълна при взрив… а бе, по-страшно ми звучи някак си! Та питам дали има достатъчно въздух у родната наука, че да гръмне или барем една шепа съчми да пратят или ще се получи като при зората на родната артилерия, както тъй обичният ми дядо Вазов я е описал.
    Сан Антонио!
    Последното ми отиване на селски панаир беше съпроводено с едно небивало натъпкване със сапуни. Повярвай ми – преживяването е незабравимо! И помня, че и балони имаше, ама те не се ядяха.

  12. Гост, идея нямах какво разбираш от технологии за надуване – явно си запознат. Но се притеснявам, че черешите за артилеристки упражнения не са чак толкова много.

  13. Зори!
    Всичките ми познания могат да бъдат открити в Сфера.
    А за черешите – не знам. Аз за това и питам тези, които са били там и могат да кажат какво се е случило.

  14. а аз се притеснявам, че пак се увличате в странични разговори 🙁

  15. Ник!
    I’m just as(s)king! Ужасяващо е наистина как до сега не съм изказал възхищението си от снимката. Ако трябва да цитирам големите, ще кажа, че “великото изкуство говори само за себе си”, но ако трябва да цитирам човек, когото уважавам, ще повторя едно неофициално споделено ми мнение, което в резюме гласи: “хайку се прави не само с думи”.
    Иначе, когато оная вещица (да се разбира само в най-топъл и другарско-закачлив смисъл) подчопли темата с балоните, аз като човек, който не вярва на всякакво образованите хора по медиите, реших да почерпя информация от извора, за което моля за извинение, ако съм проспанил коментарите!
    I’m just as(s)king!

  16. Ей, браво! Благодаря, че най-сетне ме наричаш както трябва 🙂

    Gost, вече казах, че не считам това за жест или метафора в този смисъл, който ти влагаш. Въпреки, че сгъстеният въздух може да бъде опасен, кървища и гърмежи не водят до нищо добро. Най-доброто ни оръжие е знанието. Ако за него питаш – да, има го. Има здрави ядки в тази закостеняла структура, които заслужават да живеят, да се развият и дадат плод. Че има нужда от промяна, всички знаем. Но такава, направена с ум, с далновидност, с визия за бъдещето, а не с идея за поголовна сеч, каквато може да роди вакуумът в главите на управляващите.

  17. Гери, за такава промяна ли говориш?
    “Когато се сдобием със свободата, образованието само ще дойде. Народ свободен лесно се просвещава.”

    (това е цитат от Никола Беловеждов, починал в началото на 20 век, около 1905-1910 година)

  18. “С визия за бъдещето” ми звучи страхотно. Къде мога да разбера каква е тя и по какво се различава от дърводелския подход на правителството. Питам, тъй щото де юре съм n*милионна част от местния върховен суверен и като такъв съм делегирал дадени отговорности на дадени хора. Сега други хора ме информират, че първите не си вършат работата. Та бих искал да направя информиран избор в подкрепа на едното или другото, но искам да е информиран, щото борбата сама за себе си я оставям на по-ентусиастите от мене. 🙂

  19. @LeeAnn
    Не точно, Дачи, говорех за необходимата промяна в академията. Но цитатът е интересен… Аз като че ли съм склонна да вярвам повече в това, че образованието, силата на знанието дава свобода.

    @gost
    Ако я имаше разработена досега, нямаше да сме на този хал. Така, че за съжаление, не мога да ти помогна. Инак, изглежда простичко за разбиране, че таква визия може да се роди в атмосфера на диалог, на желание да се работи съвместно и от учени, и от управляващи, от знаещи и можещи хора, които да определят накъде и как ще се развива страната ни, как да преодолеем трудностите от всички сфери и как точно това да стане, основано на знанието и на науката. Не са учените, нито интелигенцията, които се напъват да стават политици. А политическа сила, която да осъществи този диалог, за съжаление, не виждам. 🙁

    В добавка към информираността ти само два факта:
    – европейският съюз има фондове, подпомагащи развитието на новоприсъединилите се страни. Един от тях е кохезионния фонд за наука. Нашата държава, в лицето на управниците ни, са отказали да подпишат споразумение да кандидатстваме да получим средства по него за периода 2007-2013 г. Понеже е трябвало да се разработи стратегия, оперативна програма “Наука”, каквато и до момента няма. Ето как на практика учените вече нямат достъп до част от средствата с външно финансиране. Затова едно от исканията ни са за включване в оперативните програми “Наука” и “Образование” поне за следващия период 2013-2020 г.

    – ако не знаете какво предвижда новият законопроект за БАН, може да се изтегли и види от тук. И както ще забележите, в него зад благите приказки, че БАН не се закрива, е скрит смисъла на превръщането на институтите във ведомствени учреждения, които всеки един момент могат да бъдат закрити ако не изпълняват повелята на министерството. В конкретния случай на нашия екологичен институт, считай ако има инвестиционно предложение за голф-игрище в Родопите, дали отговорът на ОВОС направен от института е възможно да бъде “не”…

  20. Веща!
    За първото ще ви подкрепя с две ръце и колкото кажеш крака. 🙂 За второто, ще прочета целия алабализъм, но се надявам, че ще ме разбереш, като ти кажа, че нищо няма да разбера. 🙂 Все пак бих желал да ти вярвам с оглед и на други решения на ББ и ко.
    Като човек, който не следи стриктно новините, не мога да кажа дали преди няколко години е имало дебати за евро фондовете в науката, но институтът на БАН, за който съм чувал най-често и май само за него е НИМХ. За организация, която разполага със специалисти във почти всички области (от български език до математика и информатика) учудващо малко се позиционирате (надявам се, използвам правилно термина) в общественото пространство. Когато става дума за легални неща, мисля, че знакът на приказката за баницата се обръща и става: “Не е виновен тоя, който не дава баницата, а тоя, който не си я иска”. 😉
    Със всичко това искам да кажа, че ако рекламирате какво сте, какво искате и какво предлагате, във времена на нужда ще има по-малко самотни хора в тълпата, които се чудят какво правят.

  21. Agree! 🙂 За такава промяна и аз си мечтая. Едно е да се занимаваш с наука, друго – да умееш да я популяризираш. Само с една миниатюрна поправка “Не е виновен САМО тоя, който не дава баницата, а и тоя, който не си я иска”. Събитията тепърва предстоят, само дето започвам да се изморявам вече да живея в “интересно време” 😀
    Мисля да приключим тази дискусия тук, за да не ни хлопне някой от домакините, при това с право… Още повече, в навечерието сме на един чудесен празник, който тук е с традиции 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.